Hong Kong

Hongkong w chinach Hongkong, a dokładniej – Specjalny Region Administracyjny Hongkong, to leżące na półwyspie Koulun i zajmujące liczne, przybrzeżne wyspy miasto, które od niedawna znajduje się ponownie pod chińską jurysdykcją. Kiedy w 1842 podpisano kończący pierwszą wojnę opiumową traktat pokojowy w Nankinie, będący wówczas geograficznym regionem z umowną stolicą w mieście Victoria Hongkong, znalazł się w trwającej 99 lat dzierżawie brytyjskiej. Po upływie tego okresu i na mocy podpisanej wcześniej z Wielką Brytanią umowy – odzyskujące Hongkong Chiny, zobowiązały się do pozostawienia władzom miasta (cały obszar został zunifikowany w jedną metropolię) dużej autonomii w zakresie podejmowania decyzji (z wykluczeniem polityki zagranicznej i dotyczącej działania i organizacji sił zbrojnych) do 2047 roku.

Hongkong to prawdziwa potęga gospodarcza. Będąc jeszcze pod brytyjską dzierżawą – pełnił rolę pomostu gospodarczego, łączącego świat zachodni z komunistycznymi Chinami. To przodujące w rankingu najniebezpieczniejszych miejsc na świecie miasto, jest dzisiaj siedzibą wielu organizacji, największych banków i międzynarodowych firm. Nieoceniony wpływ na gospodarczy rozwój metropolii mają także rzesze turystów z całego świata i inwestujących w import z Chin, drobnych biznesmenów, którzy przyjeżdżają tam skuszeni wizją udanych zakupów w miejscowych, wolnocłowych sklepach.

Hongkong zresztą, zamieszkiwany przez 7 milionową populację – jest metropolią szczycącą się jedną z największych na świecie wartości importu i eksportu właśnie. I mimo, że zatrudnionych w branży turystycznej jest prawie 30 % mieszkańców miasta – Hongkong jest potężnym ośrodkiem przemysłowym. Oprócz gałęzi elektronicznych, poligraficznych, metalowych, chemicznych, włókienniczych i zabawkarskich, tendencję zwyżkową notują także miejscowe zakłady specjalizujące się w naprawie samolotów i wytwórnie filmowe.

Co kupić?

Podróżując do Hongkongu handlowo, koniecznie należy skupić się na obszarze Shenzen, który jest zurbanizowanym centrum działania fabryk, produkujących wyroby dla (często bardzo znanych) firm z całego świata.

Co zobaczyć?

Przez wzgląd na ciągły wzrost cen gruntów – zabudowania w Hongkongu rosną w górę. Najpiękniejszy widok na wszystkie drapacze chmur rozciąga się ze Wzgórza Victorii, na które dostać się można wygodnym tramwajem. Żeby poczuć wielkomiejski klimat na własnej skórze – warto wybrać się na róg ulic Connaught Road Central i Conduit Road, gdzie znajdują się największe na świecie schody ruchome, działające cyklicznie w górę lub w dół, w zależności od pory dnia i kierunku głównego natężenia ruchu. Chwilą oddechu od hałasu biznesowego świata, będzie wizyta w typowo chińskiej, tradycyjnej dzielnicy Sheung Wan i w pobliskiej Świątyni Man Mo. Pożywką dla ducha będą także odwiedziny wyspy Lantau, gdzie znajduje się największy na świecie, odlany z brązu, ważący 250 tom i mierzący 34 metry posąg Buddy – Tian Tan. Wieczornym, zbawiennym odpoczynkiem od turystycznego i zakupowego szaleństwa okaże się zapewne spacer po Lan Kwai Fong, gdzie znajdują się popularne puby i cenione restauracje serwujące dania ze wszystkich stron świata.