Hiszpania – podstawowe informacje o kraju

mapa_hiszpaniiHiszpania to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata. Najlepiej do Hiszpanii wybrać się w miesiącach od maja do września, lecz w południowych regionach kraju również bardzo miło jest spędzić wolny czas w miesiącu październiku i kwietniu ponieważ  w tych miesiącach możemy liczyć na piękną pogodę. Szczyt sezonu turystycznego  przypada na miesiąc sierpień. Podczas tego czasu regiony nadmorskie są oblegane przez turystów, podczas gdy miasta w głębi Hiszpanii są wyludniane.

Jeżeli wybieramy się na urlop to słonecznej Hiszpanii to nie możemy zapomnieć aby wcześniej dokonać rezerwacji . Plaże najbardziej zaludnione możemy znaleźć na Costa de la Luz i Costa del Sol, ale jeżeli jesteśmy zwolennikami spokojniejszych miejsc to warto wybrać się w pobliże Malagi, Almerii oraz na Huelvy- tam na pewno spotkamy bardzo ciche, spokojne plaże. Hiszpania ma bardzo dużo ciekawych miejsc do zaoferowania. Czas jaki chcemy spędzić w Hiszpanii może być czasem spędzonym bardzo aktywnie np. wycieczki w góry Pireneje szczególnie w region Aragon. Zimą również mamy możliwość ciekawie spędzić czas np. poszusować na nartach  w górach Nevada.

Północno- zachodnie wybrzeża są bardzo rozczłonkowane przez zatoki, pozostałe tereny są bardziej wyrównane i odznaczają się pięknymi krajobrazami np. Costa Brava oraz Costa del Sol. Meseta- zespół wyżyn oraz płaskowyżów o wysokości 600-800m n.p.m. mieści się we wnętrzu kraju. Mesetę dzielą pasa Gór Kastylijskich na Starą i Nową Kastylie.

Mesetę od północnego wschodu otaczają Góry Iberyjskie od północy otaczają ja Góry Kantabryjskie a od południa góry Sierra Morena będące podniesioną k krawędzią płaskowyżu. Na krańcach półwyspu ciągną się łańcuchy gór trzeciorzędowych, na południu Góry Betyckie a na północnym wschodzie Pireneje. W północnej oraz północno zachodniej części kraju panu klimat umiarkowany wilgotny natomiast na Mesecie Północnej jest klimat umiarkowany kontynentalny a na Mesecie Południowej panuje klimat z latami gorącymi. W części południowej oraz środkowej Hiszpanii występuje roślinność śródziemnomorska np. zarośla typu garrigi, gaje wieczne zielonych dębów korkowych i szerokolistnych natomiast w głębi kraju występują krzewy jak również suche murawy.

Komunikacja w Hiszpanii

Dzięki dewizom napływającym od turystów sieć komunikacja w Hiszpanii uległa znaczącej zmianie po II wojnie światowej. Drogi ogółem wynoszą ponad 326 tysięcy kilometrów, czyli 64,5 kilometra przypada na 100 km2 powierzchni. Znaczący postęp odnotowano w budowie bardzo nowoczesnych magistral które obsługują cały czas narastający ruch turystyczny- 31 XII 2005 roku było 12 44kilometry dróg ekspresowych  oraz autostrad. Teraz Hiszpania buduje ok. 1000 kilometrów autostrad rocznie. Hiszpanie można zaliczyć do krajów bardzo wysoko zmotoryzowanych, w identycznym czasie było ponad 1,8 mln ciężarowych samochodów i ponad 14,7 mln samochodów osobowych( 36,7 pojazdów przypadało na 100 mieszkańców). Długość linii kolejowych również jest imponująca, wynosi  ok. 16 tys. kilometrów a w tym 8,5 tys. Kilometrów linii zelektryfikowanych, koleje RENFE także obejmują szybką kolej- AVE. Duzy rozwój nastąpił w dziedzinie przewozów lotniczych. Jednym z najważniejszych portów lotniczych w Europie jest Madryt.

Historia Hiszpanii

Wielkie imperium hiszpańskie około 1825 roku przestało istnieć. Spowodowane to było w głównej mierze  niesprawiedliwym ładem społecznym, złym zarządzaniem jak również inwazją Napoleona, który zapoczątkował oraz rozprzestrzenił idee wolności w Ameryce. Przez pewien okres czasu Hiszpania dostała się pod wpływy Francji, lecz po niedługim czasie powróciła dynastia Burbonów i kraj stopniowo stawał się bardzo biednym prowincjonalnym królestwem. Hiszpanią na początku XX wieku rządziło kilku dyktatorów, lecz dość częste niepokoje społeczne doprowadziły do kompromitacji monarchii i w 1931 roku proklamowano republikę.  W latach 1936-1939 w kraju rozpoczęła się wojna domowa. W konsekwencji w Hiszpanii władze objęli nacjonaliści, pod władzą generała Francisco Franco. Po jego śmierci w 1975 roku władzę przejął Jan Karol z dynastii Burbonów. Jednocześnie przywrócono monarchię, a król wprowadził  w kraju demokratyczne reformy. Hiszpania wstąpiła do NATO w 1982 roku a w 1986 została członkiem Unii Europejskiej.

Hiszpańska muzyka

Cecha wyróżniającą muzykę hiszpańska jest  charakterystyczne zróżnicowanie regionalne, wynikające z przemieszania kulturowego m.in. kultura cygańska, arabska oraz żydowska. Muzyka hiszpańska przez wiele stuleci była kształtowana przez zmieniające się wpływy kulturowe. W Średniowieczu „śpiew wizygocki” przeobraził  się w śpiew mozarabski aby przeważały w nim elementy muzyki chrześcijańskiej. Rozwój religijnej polifonii wokalnej nastąpił w XVI wieku i jednocześnie w tym samym czasie  nastąpił  rozkwit muzyki organowej oraz lutniowej. W XVII wykształciła się bardzo oryginalna forma opery- zarzuela, która przeobrażała się w kolejnym stuleciu w bardziej popularna hiszpańska sainete jak również tonadille. W XIX wieku została podjęta próba   wyzwolenia się spod obcych wpływów oraz wskrzeszania narodowej tradycyjnej opery ) F. Pedrell), przez muzyków hiszpańskich. W Madrycie zostało założone Konserwatorium i od tej chwili muzycy częściej wyjeżdżali na studia do Francji.

Przemysł

Główną gałęzią gospodarki  w Hiszpanii jest bardzo rozwinięty przemysł, zlokalizowany w kilku olbrzymich okręgach. Jest to kraj w którym są bardzo ważni producenci samochodów osobowych takich jak: SEAT oraz ciężarowych np. Valladolid, Walencja, Barcelona i Lleida oraz Madryt. W Hiszpanii kilka dużych koncernów ulokowało swoje zakłady np. grupa PSA, Ford oraz VW. W 2000 roku produkcja samochodów wynosiła 1,9 mln sztuk. Bardzo rozwinął się  przemysł stoczniowy w Bilbao, Barcelonie, Walencji, Kadyksie jak również w La Coruni  ze względu na bardzo duże stocznie( 3 proc. Produkcji światowej-  6 miejsce). Nie można pominąć bardzo rozwiniętego przemysłu metalurgicznego- huty w Gijon, Oviedo, El Ferrol de Caudillo niedaleko Bilbao). Bardzo różnorodny przemysł elektrotechniczny miedzy innymi komputery, półprzewodniki oraz sprzęt gospodarstwa domowego, rozwiną się w dużych miastach np. Madrycie  oraz Barcelonie. Olbrzymim atutem jest rozwiniecie się przemysłu włókienniczego jak również rolno-spożywczego np. wina.

Gospodarka

Hiszpania do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia była bardzo ubogim krajem. Olbrzymi napływ turystów spowodował bardzo duży wzrost inwestycji oraz napływ kapitału zagranicznego, który w dużym stopniu przyspieszył przystąpienie Hiszpanii do Unii Europejskiej. Hiszpania przez ostatnie pół wieku była krajem który bardzo szybko rozwijał się gospodarczo. W 2001 wynosił 662 mld euro, czyli przypadało 16,5 tys. Euro na jednego mieszkańca w kraju. Hiszpanii udało się uporać z inflacja i od 1990 spadła z 9 procent do 2,5-3 procent obecnie oraz spadł procent bezrobocia z 21,6 procent w 1978 na 14,4 procent. W gospodarce dużą role obecnie odgrywa obcy kapitał zagraniczny- w głównej mierze inwestycje brytyjskie, amerykańskie oraz francuskie i to doprowadziło do uprzemysłowienia  państwa. Hiszpanie  zalicza się do grupy państw bardzo wysoko rozwiniętych,  a to potwierdza dość wysoki  PKB. Hiszpania  ze względu na duży potencjał ekonomiczny stanowi czołówkę Europy wraz z krajami takimi jak: Francja, Włochy jak również Wielka Brytania.