Wyspy Kanaryjskie tworzą archipelag znajdujący się na Oceanie Atlantyckim i aby je odwiedzić obywatel Polski musi mieć jedynie ważny dowód lub paszport, wiza jest konieczna tylko wtedy, gdy zamierzamy przebywać na wyspie dłużej niż trzy miesiące. Oczywiście, gdy zamierzamy korzystać z samochodu, niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy.
Poza tym językiem urzędowym jest hiszpański, ale w większych miastach bez problemu można się porozumiewać po angielsku, po niemiecku, rzadziej po francusku. Bez problemu też zamówimy posiłek w restauracji, gdyż menu przygotowywane jest w wielu językach, a walutą, która obowiązuje na wyspach jest euro.
Ze względu na wysokie temperatury przez cały rok bardzo ważną rolę odgrywa odpowiedni zapas wody, której jest zbyt mało na wyspach. W prawdzie można pić wodę z kranu, ale zaleca się jej przegotowanie. Najbezpieczniej jest jednak kupić ją w butelce.
Nie należy przesadzać także ze zbyt długim przebywaniem na słońcu czy z wielogodzinnymi kąpielami, najlepiej jest pozostać w budynku od 13 do 15 godziny, gdyż wtedy promienie słoneczne są najbardziej szkodliwe. Podstawową sprawą oczywiście są krem z filtrem, aby uniknąć poparzenia skóry, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
Jeśli chcemy zrobić zakupy, to musimy pamiętać o tym, że w małych sklepikach będzie to niemożliwe między 14 a 17 godziną ze względu na sjestę i trzeba się w tym celu udać do wielkich centrów handlowych, które są czynne także w weekendy od 9 do 20 godziny i można płacić w nich kartą kredytową. Trzeba być także przygotowanym na to, że ceny produktów są znacznie wyższe niż w Polsce, poza paroma wyjątkami, np. cenami perfum czy papierosów.
Nie musimy się także martwić o dodatkowe szczepienia, gdyż nie są one konieczne, ani o transport, gdyż komunikacja na wyspach jest dobrze rozwinięta.
Oczywiście, nie można zapomnieć o aparacie fotograficznym, dzięki któremu uwiecznimy cudowne miejsca i niezapomniane chwile, a zdjęcia będą dla nas później wspaniałą pamiątką.
Zabytki i atrakcyjne miejsca Wysp Kanaryjskich
Co roku, nie bez przyczyny, miliony turystów odwiedza Santa Cruz. Przede wszystkim jest to miasto portowe, które jest również stolicą Teneryfy. Poza tym urzeka pięknymi plażami i cudownymi widokami, a także zwiedzającym proponuje wiele atrakcji.
Będąc na Teneryfie, koniecznie trzeba zobaczyć Plaza de Espania – rynek, który został odnowiony w 2008 roku. Znajdują się na nim najwyższe na Wyspach Kanaryjskich dwa wieżowce oraz sztuczne jeziorko, które swym wyglądem zachwycają wielu obcokrajowców.
Wartym uwagi jest również budynek uznawany za jedno z sześciu dzieł współczesnej sztuki hiszpańskiej – Auditorio de Tenerife, który mieści w sobie salę koncertową przypominającą Operę w Sydney i jest podziwiany przez wielu turystów, którzy zachwycają się jego nietypową konstrukcją.
Osoby, które są kolekcjonerami pamiątek z różnych zakątków świata, powinny odwiedzić coniedzielny jarmark Mercado de Nuestra Senora de Fica lub przejść się ulicą Calle Castillo, na której można zakupić wszelakie produkty, zwłaszcza pamiątki i obdarować nimi bliskie osoby.
Obowiązków punktem zwiedzania miasta jest oczywiście kościół Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion, w którym znajduje się godny uwagi krzyż, od którego pochodzi nazwa miejscowości.
Poza tym, miasto jest słynne z wielu parków rozrywki i przepięknych ogrodów, w których nie tylko można odpocząć, ale i miło spędzić czas, choćby fundując sobie podróż minipociągiem wokół parku np. Garcia Sanabria.
Na koniec, trzeba też wspomnieć o tradycyjnych potrawach (ważną rolę odgrywają oczywiście ryby i owoce morza) i winie, których niepowtarzalny smak z pewnością docenił już niejeden turysta, nawet jeśli jest wybrednym smakoszem i nie łatwo go zadowolić, więc warto także odwiedzić dobre restauracje, które zauroczą nas nie tylko swym wystrojem.
Jak widać Santa Cruz de Tenerife to niezwykłe miejsce, które swym urokiem oczarowało już wielu ludzi, którzy tam chętnie wracają. Nie da się go w kilkunastu zdaniach opisać, trzeba je po prosty zobaczyć!!!
Jak wiemy, Teneryfa wraz z całymi Wyspami Kanaryjskimi znajduje się na Oceanie Atlantyckim. Jest to drugi co do wielkości ocean na świecie, który pokrywa jej piątą część powierzchni. Nazwa wzięła się z mitologii greckiej. Starożytni na Atlantyk mówili „Morze Atlasa”.
Potężny akwen ma kształt wydłużonej litery S i znajduje się pomiędzy oboma Amerykami, Europą, Afryką oraz Antarktydą. Ocean Atlantycki jest połączony poprzez Kanał Panamski oraz cieśninę Drake’a. Linią oddzielającą Ocean Indyjski od Atlantyckiego jest południk 20 E.
Żeby móc poznać potęgę tego oceanu wystarczy spojrzeć na liczby. Powierzchnia Oceanu Atlantyckiego wynosi 106 450 000 km kwadratowych, wraz z morzami przyległymi. Objętość to około 354 700 000 km sześciennych, także wraz z morzami. Najgłębszym miejscem na Atlantyku jest Rów Puerto Rico (9220 metrów), natomiast średnia głębokość to 3600 metrów. Długość linii brzegowej również jest imponująca, wynosi 111 855 km, a rozciągłość równoleżnikowa w najszerszym miejscu to 2800 km, licząc od Zatoki Meksykańskiej do Morza Czarnego to 13 500 km!
Atlantyk jest położony we wszystkich strefach klimatycznych, stąd duże zróżnicowanie. Na północy przeważają huragany, natomiast bardziej na południe, a dokładnie u wybrzeży Ameryki Środkowej – huragany, całkiem na południu występują sztormy. W okolicach równika temperatura wody waha się w granicach 27 stopni zimą i -1 przy biegunach. Średnia temperatura wody w Oceanie Atlantyckim to 16,9 stopni. Zasolenie w strefach zwrotnikowych wynosi około 3,7% i 3,4% w okolicach biegunów, średnie zasolenie wód oceanu kształtuje się w okolicach 3,53%.
Na Oceanie Atlantyckim występuje bardzo wiele prądów, które mają duże znaczenie dla globalnego klimatu. Są to: Północnorównikowy, Karaibski, Antylski, Golfsztrom, Północnoatlantycki, Norweski, Zachodniogrenlandzki, Gwinejski, Gujański, Południoworównikowy i Brazylijski. Dla Europy największe znaczenie ma Golfstrom, który sprawia, że nasze zimy nie są tak srogie. Występują też zimne prądy, są to prądy: Labradorski, Wschodniogrenlandzki, Kanaryjski, Benguelski oraz Falklandzki.
Ocean ten ma bardzo słabo zróżnicowaną florę, składa się ona głównie z brunatnic, tasiemnic oraz zielenic. Występuje także planktom pod postacią okrzemków, bruzdnic, kokolitoforów i sinic. Na faunę składają się liczne ptaki oceaniczne, ssaki takie jak uchatki i wieloryby oraz niezliczone ryby, które tworzą największe łowiska na świecie.
Historia Wysp Kanaryjskich
Wyspy Kanaryjskie są należącym do Hiszpanii archipelagiem wysp pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim. Tworzą dwie hiszpańskie prowincje: Las Palmas de Gran Canaria oraz Santa Cruz de Tenerife. Wyspy zamieszkuje 1,5 mln mieszkańców, którzy zajmują 7293 km kwadratowych. W skład archipelagu wchodzi siedem głównych wysp: Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma oraz La Gomera. Do Wysp Kanaryjskich zaliczamy też sześć mniejszych wysepek, które są niezamieszkane lub tylko okresowo. Są to: Roque del Oeste, Roque del Este, Montana Clara, Lobos, Alegranza oraz Graciosa. Największymi miastami są Las Palmas de Gran Canaria oraz Santa Cruz de Tenerife.
W starożytności Wyspy Kanaryjskie nazywano Wyspami Szczęśliwymi, przypuszcza się, że były odwiedzane przez Greków oraz Rzymian. Wyspę zamieszkiwali Guanczowie, którzy zostali całkowicie wybici przez Hiszpanów. Po zdobyciu, Wyspy Kanaryjskie były pod władaniem możnowładców. Okres ten nazywamy Epoką Pańską. Możnowładcy nie mogli sobie poradzić z utrzymaniem wysp, tym bardziej, że o zdobycie ich starali się Portugalczycy. Trwało to aż do 1477 roku, kiedy zaczęła się Epoka Królewska. Wszystko zaczęło się od wykupienia wysp przez hiszpańskich Królów Katolickich, Isabel oraz Fernando. Pod władaniem królewskim udało się opanować resztę wysp, ostatnia była Teneryfa, której lud bronił się najzacieklej. Podboju dokonano w 1497 roku. Po pokonaniu tubylców ziemię rozdzielono pomiędzy kolonizatorów.
Na wyspach panuje klimat oceaniczno-subtropikalny. Opady są zależne od położenia wyspy, na jednej są bardzo duże, a na innej, na przykład Lanzarote, już nie. Temperatura wacha się zimą od 18 do 24 stopni latem. Średnia suma opadów wynosi 250 milimetrów, a temperatura wody w oceanie jest podobna jak powietrza.
Warto wiedzieć, że nazwa wysp wywodzi się od łacińskiego słowa pies. Już Pliniusz wspominał o grasujących stadach dzikich psów. Nazwa ptaka kanarek, wywodzi się od nazwy wysp, a nie na odwrót. Mieszkańcy wysp określają siebie Kanaryjczykami, choć wyróżniamy pomniejsze nacje, jak na przykład Grancanarios – mieszkalny Gran Canarii oraz Tinerfenos – mieszkańcy Teneryfy
Wyspy Kanaryjskie pozostają pod wpływem Hiszpanii od XV wieku. Od ponad stu lat stanowią dwie prowincje tego kraju: Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife. Jadąc na Teneryfę warto też dowiedzieć się trochę o dziejach Hiszpanii.
Historia Hiszpanii sięga bardzo odległych czasów. O waleczności mieszkańców półwyspu Iberyjskiego dowiedzieli się Rzymianie, którzy przez ponad dwieście lat próbowali opanować Hiszpanię! W końcu im się to udało, ale ogromnym kosztem dla Republiki, Rzym musiał nawet wprowadzić dodatkowe pobory do wojska bo brakowało ochotników do walki, nie wspominając o ogromnym spustoszeniu rzymskiego skarbca. Wszystko to zwróciło się z nadmiarem po opanowaniu Hiszpanii, ten zasobny kraj przyniósł wiele zysków dla Rzymu.
Władza Rzymu trwała aż do V wieku, kiedy Hiszpanię opanowali Wizygoci, którzy zjednoczyli wszystkie plemiona hiszpańskie i zaczęli rozwój kraju. Jednocześnie wprowadzono chrześcijaństwo. Kraj rozwijał się pod rządami Wizygotów aż do muzułmańskiej inwazji w VIII wieku. Wizygoci ulegli najeźdźcy i utracili większą część kraju. Rozpoczęła się trwająca około 750 lat rekonkwista, czyli walka z niewiernymi, była to nie tylko wojna o uzyskanie kontroli nad krajem.
Po zrzuceniu muzułmańskiego jarzma i przejęcia władzy przez Habsburgów, Hiszpania stała się jednym z najpotężniejszych krajów w Europie oraz na świecie, do czego przyczynił się Genueńczyk Krzysztof Kolumb, który dla Hiszpanii odkrył Amerykę. Rozpoczął się okres dużego rozwoju kraju. Okres prosperity trwał aż do zaangażowania się Hiszpanii w kilka krwawych i kosztownych wojen. Zwiększyło się zadłużenie Hiszpanii, a co za tym idzie zwiększono podatki i cła.
Hiszpania nie umiała wykorzystać dóbr płynących ze swoich kolonii. Powoli staczała się, aż po wielu krwawych i bezsensownych dla Hiszpanii wojnach, stało się to co nieuniknione – Hiszpania znalazła się pod wpływami Napoleona, czyli Francji.
Po upadku Napoleona, Hiszpania uzyskała niezależność. Rozpoczął się okres rozwoju, populacja rosła, ożywiło się rolnictwo, poczyniono duży postęp w rozwoju komunikacji i transportu. Jednak rozwój w kraju nie oznaczał tego samego na koloniach hiszpańskich. Te zaczęły się buntować i uzyskiwać niezależność, w dodatku po przegranej pod Trafalgarem, Hiszpania utraciła panowanie na morzu. Międzynarodowe porażki przyczyniły się do tak wielkiego niezadowolenia, które za to przyczyniło się do wojny domowej i reżimu Franco, który trwał aż do lat 70 XX wieku.
Po śmierci generała Franco w Hiszpanii zaczęła się rozwijać demokracja. Wkrótce nastąpiło przyłączenie się do Unii Europejskiej co jeszcze bardziej wpłynęło na rozwój Hiszpanii.
Jak dostać się na Wyspy Kanaryjskie?
Oczywiście, najpopularniejszym środkiem transportu na wyspy jest samolot. W związku, że nie jest to tani środek lokomocji, w ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z tanich linii lotniczych lub z ofert last minute.
Natomiast osoby z nieco zasobniejszym portfelem mogą na miejsce przemieścić się za pomocą promu, który wypływa np. z hiszpańskiego portu Kadyks, jednak czas podróży może sięgać nawet 30 godzin.
Komunikacja na wyspie
Najczęściej turyści przemieszczają się po wyspie za pomocą autokaru. Ale trzeba zaznaczyć, że do mniej znanych i położonych w odległych miejscach miejscowości autobusy jeżdżą rzadko, zwykle dwa razy dziennie, co może być nie mały utrudnieniem. Poza tym nie można się nimi przemieszczać po górskich terenach, gdyż tak nie podróżują. Ich ceny są dość wysokie, zwłaszcza na dłuższych trasach, więc lepiej z nich korzystać na krótkich odcinkach.
Jeśli chodzi o taksówki, to ich nie brakuje, ale ich ceny często są gigantyczne, więc ten środek transportu raczej nie jest gony polecenia, no chyba że ktoś ma „bogato wypchaną kieszeń”.
Na wyspach najbardziej opłaca się wypożyczenie samochodu. Zanim jednak to zrobimy, trzeba zapoznać się z ofertami różnych wypożyczalni, gdyż ceny usług mogą się znacznie różnić. Poza tym konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy i ukończone 21 lat.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że drogi na wyspach są dobrej jakości, oczywiście w górzystych terenach są one wąskie i bardzo kręte, więc poruszając się po nich trzeba bardzo uważać i nie ma mowy o nadmiernej prędkości. I jeszcze jedna praktyczna uwaga, ceny paliw nie są zbyt wysokie w porównaniu choćby z centrum Hiszpanii.
Komunikacja między wyspami
Najlepiej jest skorzystać z lotu pomiędzy wyspami, który średnio trwa około godziny lub wybrać przeprawę promem. Oczywiście, mamy zagwarantowane dobre połączenia pomiędzy wszystkimi wyspami, więc jest to wspaniała wiadomość dla osób, które nie chcą osiedlić się tylko na jednej z nich.
Gdzie nocować?
Jeśli planujesz urlop na Wyspach Kanaryjskich, to nie musisz się obawiać o bazę noclegową, gdyż wśród licznych ofert znajdziesz tę, która będzie spełniać wszystkie Twoje oczekiwania i oczywiście będzie dostosowana do środków finansowych, którymi dysponujesz.
Turyści najczęściej decydują się na apartamenty, których ceną są bardzo różne, w zależności od tego czy posiadają wyłącznie podstawowe wyposażenie czy wyróżniają się luksusowym wnętrzem. Mogą mieszkać w nich nie tylko całe rodziny, ale i znajdziemy także takie, które przeznaczone są tylko dla dwóch osób.
Inna formą zakwaterowania są hotele, które wybierają osoby ceniące sobie przede wszystkim komfort i wolą zapłacić za dodatkowe usługi, takie jak obsługa hotelowa, dostęp do basenu czy kortów tenisowych.
Dla najbardziej wymagających turystów, którzy chcą mieszkać w historycznych budowlach przeznaczone są pandory. W związku z tym, że jest ich tylko sześć na wyspach i zwykle znajdują się na terenie parku narodowego ich cenna bywa niebagatelna. Ale jeśli ktoś nie musi liczyć się z pieniędzmi, to warto się na nie zdecydować, gdyż naprawdę warto poczuć klimat tych cudownych miejsc mających niezwykłą przeszłość.
Natomiast osoby, które cenią sobie ciszę i chcą uciec od zgiełku miast, powinny zdecydować się na casas rurales, agroturystyczne ośrodki znajdujące się na wsiach. Koszt pobytu bywa w nich wysoki, ale spokój i błogi odpoczynek od huku jest chyba bezcenny. Trzeba także mieć własny transport, gdyż często są one oddalone od miast nawet o kilkadziesiąt kilometrów.
Trzeba też wspomnieć o tym, że na wyspach jest bardzo dobrze rozwinięta sieć kempingowa, a więc osoby, które chcą odpoczywać na łonie natury, powinny zapoznać się z ich ofertą.
Jak widać, wśród licznych propozycji, każdy może znaleźć coś dla siebie. Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć różne oferty i porównać ceny i warunki pobytu, by później niczego nie żałować. Dla niezdecydowanych proponujemy wykupienie niezapomnianej wycieczki w biurze podróży, które zatroszczy się o nasz nocleg.
Miejsce na wczasy
Wczasy na Kanarach nie muszą już być w sferze marzeń większości osób, których nie stać na drogi wypoczynek w ciepłym miejscu. Teraz praktycznie każdy może, za niewielkie pieniądze, pojechać na cudowną wycieczkę do malowniczego zakątka.
Warunek jest jeden! Trzeba uważnie śledzić oferty last minute (zakup wycieczki na ostatnią chwilę), które przedstawiają coraz częściej biura podróży.
Ich zaletą jest przede wszystkim to, że zapłacimy za nią nawet do 50% mniej, niż gdybyśmy wybrali wczasy z katalogu i zarezerwowali wyjazd co najmniej pół roku wcześniej.
Oczywiście, najbardziej opłacają się wyjazdy poza sezonem wakacyjnym, po okresie świątecznym, po długim weekendzie czy wykupione tylko 3 dni przed podróżą. Warto też podkreślić to, że zaoszczędzone pieniądze możemy wydać np. na organizację dodatkowych wycieczek na miejscu i tym samym urozmaicić sobie wczasy, zapewniając więcej wrażeń albo na zakup pamiątek czy prezentów dla bliskich osób.
Warto też dodać, że możemy być całkowicie pewni tego, że wycieczka nie zostanie odwołana, bo wykupiliśmy ostatnie miejsca.
Natomiast wadą tej oferty jest to, że musimy być cały czas na walizkach, bo nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się korzystna propozycja. Zazwyczaj znany tylko kraj docelowy, natomiast o warunkach pobytu często dowiadujemy się w dniu wyjazdu. Ale większość turystów, którzy decydują się na last minute, jest przygotowana na niższy standard i nie ma zbyt wygórowanych oczekiwań, bo wiadomą sprawą jest to, że biura podróżny nie dają nic za darmo, a więc nie możemy liczyć na przepiękne apartamenty ( chociaż czasami w ramach promocji biura turyści są mile zaskoczeni wyższymi standardami pobytu, jednak ta sytuacja to rzadkość i ma miejsce tylko poza sezonem).
Na koniec warto wspomnieć o tym, że gdy wybieramy tę ofertę, musimy być bardzo ostrożni. Trzeba dokładnie zapoznać się propozycją biura, zapytać czy będą wprowadzone dodatkowe obowiązkowe lub fakultatywne opłaty na lotnisku, lub na miejscu, np. skarbowe, za transport autokarem z lotniska do hotelu, za klimatyzację, za dostęp do basenu, aby nie być później niemile rozczarowanym.
Pogoda na Wyspach Kanaryjskich
Jeśli planujesz urlop i nienawidzisz niskich temperatur, to idealnym miejscem na wypoczynek dla Ciebie są Wyspy Kanaryjskie. Nie bez przyczyny nazywane są wyspami wiecznej wiosny, gdyż tam nigdy nie ma zimna, więc z powodzeniem można tam spędzać wakacje przez cały rok, korzystając z pięknej pogody.
Oczywiście, dla zwolenników ogromnych upałów, uwielbiających przebywać nad wodą, wylegiwać się na plaży i opalać się godzinami, proponujemy wyjazd na wyspy latem. W dzień temperatury sięgają 30 stopni, a nocy zwykle nie spadają poniżej 20 stopni, więc także późną porą można spacerować, np. ulicami miast, podziwiać widoki, oglądać zachód słońca bez zabierania dodatkowej odzieży.
Natomiast jesienią i wiosną średnia temperatura wynosi 23 stopnie, noce także są ciepłe, a więc są to idealne pory roku na wypoczynek dla osób, które nie lubią się smażyć na słońcu.
Najzimniejszą porą roku jest oczywiście zima, ale chyba tylko z nazwy, gdyż średnie temperatury wahają się między 19-21 stopni Celsjusza, najchłodniej jest w styczniu, gdyż wtedy nawet temperatury spadają do 10 stopni (niejeden Polak byłby wniebowzięty, gdyby zimą były takie temperatury). Bywa, że czasem popada, ale deszcz przypomina raczej polski kapuśniaczek, więc jest zupełnie niegroźny.
Warto też podkreślić, że na poszczególnych wyspach pogoda jest różnorodna, najwyższe temperatury są oczywiście na wyspach leżących najbliżej Afryki (Lanzarote i Fuerteventura oraz Graciosa, Alegranzou i Lobosem). Nieco mniej upalnie jest na Gomera i La Palma, choć niewątpliwie najzimniejszą wyspa jest El Hierro. Natomiast zimą niezbyt ciepło jest w północnej części Gran Canarii i Tenerife, ale życie turystyczne tętni głownie w cieplejszych stronach wysp.
Poza tym temperatura morza w zależności od pory roku waha się od 17 do 24 stopni, a więc kąpiel mile widziana.
Jak widać Wyspy Kanaryjskie to cudowne miejsce na wypoczynek, gwarantujące nam słońce, wspaniałą pogodę przez cały rok i niezapomniane wrażenia.
Rozrywka na Wyspach Kanaryjskich
Mimo tego, że Wyspy Kanaryjskie większości osób kojarzą się wyłącznie z wielogodzinnym wylegiwaniem się na plaży, kąpielami słonecznymi, to warto podkreślić, że jest to wspaniałe miejsce dla wielbicieli różnych dyscyplin sportowych i osób lubiących dobrą zabawę.
Oczywiście, z wiadomych przyczyn, na wyspie szczególnym zainteresowaniem cieszą się takie sporty jak: surfing i windsurfing. Na wyspach nie brakuje szkół, w których można się nauczyć uprawiania tych dyscyplin sportowych pod okiem instruktora.
Poza tym turyści często decydują się również na nurkowanie, gdyż wrażenia, które towarzyszą im podczas odkrywania podwodnej flory i fauny, a nawet rozbitych statków, są niesamowite. Natomiast amatorzy pływania mogą korzystać nie tylko z basenów, ale i z przybrzeżnych wód.
Co ciekawe, na wyspach można także uprawiać tradycyjne sztuki walki, popularna jest dyscyplina, w której walczy się przy pomocy kija – paolo canario, stanowi ona niemałą atrakcję dla podziwiających pokazy walki.
Trzeba też wspomnieć o tym, że na Kanarach istnieją doskonałe warunki do gry w golfa, a więc miłośnicy tego sportu mogą wybrać jedno z proponowanych ośmiu pól golfowych i miło spędzić czas.
Wielbiciele innych dyscyplin sportowych także znajdą coś dla siebie, gdyż na wyspach istnieje wiele obiektów przeznaczonych do gry w: piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę.
Popularne są też sporty dla osób lubiących mocne wrażenie jak: spadochroniarstwo, paralotniarstwo, motocross, karting i rajdy samochodowe.
Wszyscy, którzy lubią dobrą zabawę, powinni zawitać w lutym do Santa Cruz de Tenerife , gdyż w tym miesiącu odbywa się dwutygodniowy karnawał, który swą rangę przewyższa tylko ten, który odbywa się w Rio de Jenerio.
Warto też wziąć udział w takich wydarzeniach kulturalnych jak: Festiwal Muzyczny folklor Kanaryjskich i grup zagranicznych w La Laguna podczas uroczystości Chrystusa, Festiwal Muzyki Wysp Kanaryjskich, czy Sezon Opera.
Na koniec, warto wspomnieć, że w szczególności najmłodsi mogą równie dobrze się bawić w wielu parkach rozrywki czy we wspaniałych ogrodach.
Porady dla podróżnych
Wyspy Kanaryjskie są częścią Hiszpanii i co za tym idzie Unii Europejskiej. Co za tym idzie obywatele Polski nie potrzebują wiz, wystarczy tylko dokument tożsamości. Nie obowiązują też nas żadne ograniczenia dotyczące wwożenia przedmiotów użytkowych. Zwierzęta domowe muszą być zaopatrzone w odpowiednie zaświadczenia o szczepieniach i tak dalej. Jadąc do Hiszpanii nie musimy mieć żadnych szczepień, wodę z kranu można pić bez obaw. Oficjalną walutą jest euro.
Jeśli chcemy wypożyczyć samochód musimy posiadać ważne międzynarodowe prawo jazdy lub prawo z naszego rodzimego kraju, jeśli jesteśmy z Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że nasz samochód musi mieć zapasowe żarówki do lamp tylnich i przednich, ich brak grozi mandatem. Trzeba też pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.
Hiszpania nie należy do niebezpiecznych krajów, mimo to należy zachować uwagę. Najgorszą zmorą są kieszonkowcy, trzeba mieć się na baczności w tłumie. Najlepiej zostawiać cenne rzeczy w hotelowym sejfie. W razie kradzieży należy skontaktować się z miejscowym posterunkiem lub pod numerem 091 z oficerem dyżurnym. W razie większych kłopotów należy udać się do Ambasady Rzeczpospolitej Polski w Madrycie lub konsulatów, w Barcelonie, Palma de Mallorca lub w Walencji.
W przypadku choroby nie musimy się bać o koszty leczenia. Nasze krajowe ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia w całej Unii Europejskiej. Przed wyjazdem należy zadbać o formularz E111. Możemy także nabyć hiszpańską polisę ubezpieczeniową ASTES. Apteki można rozpoznać po dużych białych znakach z zielonym krzyżem. Z reguły otwarte są w godzinach 9:30-13:30 i 17:00-20:00 od poniedziałku do piątku i od 9:00 do 13:30 w soboty.
Warto pamiętać o kilku przydatnych telefonach. Na policję zadzwonimy pod 091, pogotowie 061, straż pożarną 080. O najnowszych informacjach z całej Hiszpanii dowiemy się dzwoniąc pod 095. Warto znać te numery, najlepiej zapisać je sobie na przykład w portfelu.
Jadąc na Teneryfę warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania. Klimat jest bardzo zróżnicowany, możemy napotkać bardzo duże opady, ale też duże upały. Nie zaszkodzi wzięcie płaszczy przeciwdeszczowych. Pamiętajmy też o Hiszpańskich świętach narodowych, w tym czasie zamknięte są wszystkie urzędy, sklepy oraz banki. W dodatku każde miasto ma prawo do obchodzenia swoich dwóch niezależnych świąt.
Żeglarstwo na Wyspach Kanaryjskich
Wyspy Kanaryjskie są także rajem dla żeglarzy, którzy licznie przybywają tutaj z całego świata. Nie brakuje tutaj marin, wspaniałych zatok itd. – wręcz wymarzone miejsce dla każdego żeglarza.
Warto wiedzieć, że żeglarstwo, które obecnie jest dyscypliną sportową, a które w przeszłości było odmianą transportu, ma wiele różnych gatunków. Podstawowe jest klasyczne żeglarstwo na żaglówkach czy jachtach, ale żeglarstwem nazwiemy także windsurfing oraz kiteboarding. Istnieje także pojęcie jachtingu, czyli pływanie wyłącznie na jachtach w celach turystycznych i sportowych. Można także wyróżnić żeglarstwo lodowe oraz żeglarstwo lądowe na różnych eksperymentalnych pojazdach.
Ale będąc na Teneryfie będziemy z pewnością wykorzystywać tą „normalną” formę żeglarstwa, czyli pływanie na jachcie lub żaglowcu. Laik z pewnością nie odróżni tych dwóch jednostek pływających. Dlatego należy wiedzieć, że jacht tylko i wyłącznie służy celom turystycznym, rekreacyjnym. Jachtami motorowymi nazywa się różne kutry rybackie, patrolowe itp. Od zwykłych jachtów różnią się tym, ze nie mogą wykorzystywać wyłącznie wiatru jako napędu, motorówkami natomiast, nazwiemy wszystkie jednostki pływające, które nie mają kabiny. Większość turystów na Teneryfie posiada właśnie jachty, które w głównej mierze wykorzystują napęd wiatrowy, a silniki stanowią jedynie napęd pomocniczy. Takie jachty często są bardzo luksusowe, na swoim pokładzie mają praktycznie wszystko.
Żeby statek można było nazwać żaglowcem, nie może on wykorzystywać żadnej innej siły napędowej niż wiatr. Taki żaglowiec ma założony jeden lub dwa żagle, w skład ożaglowania, czyli zbioru żagli na statku, wchodzą różne rodzaje żagli, nie muszą być one wykorzystywane jednocześnie. Żaglowce można dzielić na bardzo wiele sposób, według wielkości, liczby ustawionych równolegle kadłubów i tak dalej. Obecnie żaglowce mają tylko zastosowanie w turystyce, tylko na Dalekim Wschodzie i w Oceanii mają jeszcze znikome wykorzystanie w gospodarce.
Jeśli nie posiadamy własnego jachtu lub żaglowca, to możemy bez żadnego problemu wypożyczyć go sobie na Teneryfie. Warto spróbować tej wspaniałej dyscypliny sportowej jaką jest żeglarstwo. Być może spodoba nam się to tak bardzo, że będziemy dalej kontynuować naszą nową pasję po powrocie do kraju.