Wyspy Antigua i Barbuda

wyspa AntiguaNa samym początku należałoby określić położenie wysp Antigua i Barbuda, ponieważ nie każdy wie, gdzie one się znajdują. Należą do kontynentu Ameryki Środkowej, a dokładniej są częścią wysp Powietrznych, które z kolei wchodzą w skład Małych Antyli na morzu Karaibskim. Odkrył je Krzysztof Kolumb, wówczas skolonizowane zostały przez Wielką Brytanię, która dzisiaj już nie ma na nie wpływu. Mają one jednak ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, które mają tu zlokalizowane dwie bazy wojskowe. Pagórkowata Antigua jest pochodzenia wulkanicznego, a jej najwyższe wzniesienie to Góra Obamy, która jeszcze do 2009 roku nazywała się górą Boggy, o wysokości 405 m. n. p. m. Z kolei Barbuda jest nizinną wyspą zbudowaną z wapieni i co ciekawe, nie ma na niej słodkiej wody. Klimat ciepły i wilgotny na pewno będzie sprzyjał wakacjom, choć w okresie letnim można się tu spodziewać cyklonów.

Mieszkańcy wyspy to rdzenni Indianie, którzy zostawili po sobie mnóstwo cennych dzieł i zabytków. W związku z tym każdy turysta powinien poznać chociażby namiastkę kultury rdzennych mieszkańców wysp. W sztuce nie brakuje wpływów brytyjskich oraz afrykańskich. Lokalne wzory architektury widoczne są w lokalnym budownictwie, z kolei oficjalne budynki większych miejscowości odznaczają się wpływami brytyjskimi. Budowle odznaczają się tu lekkością, aby mieszkańcom żyło się wygodnie i aby mogli oni przetrwać nawałnicę cyklonów. Warto skupić się także na muzyce, która wykształciła się pod wpływem rytmów Murzynów oraz karaibskiej melodii. W związku z czym jest to połączenie melodycznej zmysłowości z dobrze naznaczonym rytmem. Istotną kwestię odgrywają tu także takie dziedziny jak garncarstwo, wyrób biżuterii oraz instrumentów muzycznych.

Do atrakcyjnych miejsc warto zaliczyć zabytkową dzielnicę kolonialną, która znajduje się w stolicy państwa, a mianowicie w Saint John’s. Pochodzi z XVIII wieku i dobrze się zachowała. Istotnym zabytkiem jest także katedra św. Jana, która została w pierwotnej formie zbudowana w wieku XII, choć została odremontowana w wieku XIX. Warto także odwiedzić muzeum historii wysp, aby dowiedzieć coś na temat losów całego kraju. Znajdują się tu także liczne ośrodki wypoczynkowe, które gwarantują niezapomniane wrażenia i niezliczone atrakcje oparte na błogim odpoczynku. Największą zaletą obu wysp jest oczywiście nieskazitelna przyroda, która daje nam piękny krajobrazy połączone z czystymi i piaszczystymi plażami. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z licznych rejsów po morzu Karaibskim oraz dogodne połączenie poprzez prom między obiema wyspami. Państwo słynie także z luksusu, którego na pewno nie zabraknie turystom, a jest to dziedzina gospodarki, z której wyspy czerpią największe zyski. Jedną z imprez, których nie można przegapić jest karnawał, który obchodzi się tu niezwykle spektakularnie. Trwa przez dziesięć dni nieprzerwanie, w którym nie brakuje muzyki, tańca i śpiewu. Warto także spróbować tutejszej kuchni, opartej na owocach morza i pikantnych przyprawach.

Położenie: Wyspy Antigua, Barbuda na Morzu Karaibskim w rejonie Małych Antyli.

Powierzchnia: 442 km2, w tym Antigua 280 km2 i Barbuda 162 km2

Stolica/Ośrodek administracyjny: Saint John’s port na wyspie Antigua, zamieszkuje ok. 30 tyś mieszkańców

Miasta: Cedar Growe, Parham i Freetown na wyspie Antigua, Cordington na wyspie Barbuda

Ludność: 85.000

Warunki naturalne: powierzchnia wysp dość płaska. Barbuda jest wyspą pochodzenia koralowego. Klimat podzwrotnikowy

Język urzędowy: angielski

Waluta: dolar wschodniokaraibski